Question
A man purchased 100 rolls of paper for Rs. 22 per roll.
He spent Rs. 700 on their transportation. He also paid 20 paise per roll for packing of each roll. At what price must he sell each roll to gain 25% overall?Solution
Effective cost price of 100 rolls of paper = (100 × 22) + 700 + (100 × 0.20) = 2200 + 700 + 20 = Rs. 2920 Selling price at 25% profit = 1.25 × 2920 = Rs. 3650 Therefore, selling price of each roll of paper = 3650/100 = Rs. 36.50
Select the most appropriate option to fill in blank
A colour blind man is not able to _______ between colours .
_________ these disadvantages, he possessed great innate wisdom and a true generosity of spirit.
This is a partial picture though and tends to ________ the proportion of rural migrants who settled in urban areas.
Directions : In the following passage, some of the words have been left out and replaced by a blank represented by a letter. First read the passage an...
The diplomat's ______ speech helped to ease tensions between the two countries.
Select the most appropriate option to fill in the blank.
Rocky as well as his friends always _____ the permission of his mother before going for ...
Select the most appropriate option to fill in the blank.
The committee’s suggestion was not acceptable to everyone as it was ______.
Fill in the blanks with appropriate words.
The government is unhappy ……….. the IIMs for their lack ……. responsiveness to q...
Select the most appropriate option to fill in the blank
It means staying ___________ with emerging technologies and latest technology trends....
The villas stand tall ______ coconut groves.