Question
A man purchased 100 rolls of paper for Rs. 22 per roll.
He spent Rs. 700 on their transportation. He also paid 20 paise per roll for packing of each roll. At what price must he sell each roll to gain 25% overall?Solution
Effective cost price of 100 rolls of paper = (100 Γ 22) + 700 + (100 Γ 0.20) = 2200 + 700 + 20 = Rs. 2920 Selling price at 25% profit = 1.25 Γ 2920 = Rs. 3650 Therefore, selling price of each roll of paper = 3650/100 = Rs. 36.50
A bag contains certain number of coins of different denominations. The ratio of the number of Rs. 1 coins to Rs. 2 coins is 4 : 5, respectively and the...
80 percent of first number is equal to 40 percent of the second number. What is the respective ratio of the first number to the second number?
The sum of three numbers is 147. If the ratio of the first to the second is 2:3 and that of second to the third is 5:8 then the second number is?Β
Ratio of males to females in village βAβ and village βBβ is 2:5 and 9:10, respectively and number of females in village βBβ is 25% more than...
In a class, the ratio of number of boys to number of girls is 13:9. If 2 boys joined the class and 6 girls left the class, then the ratio becomes 5:3. F...
Find the mean proportion of 81 and 324.
The number of students in a school is 3247. If the ratio between boys to girls is (x+3) : (x+4), then find the value of x.
The ratio of two numbers is 4:5. If each number is decreased by 4, the ratio becomes 7:9. Find the smaller numbers.
An amount is distributed among A, B, C, and D in the ratio 7:5:9:4 respectively. If the amount received by B is Rs. 1,250, then find the amount received...
The mean proportional of 12 and 75 is _____.