Question
An article is sold for Rs. 450 at 40% profit when profit
is calculated on selling price. Find the profit% on cost price?Solution
Selling price = Rs. 450 Profit on selling price = 40% Profit = 450 × 40/100 = Rs. 180 So, cost price = 450 - 180 (selling price - profit) = 270 Profit on cost price = 180/270 × 100 = 66(2/3)% Alternate method: Let SP = 100, profit = 40 % of 100 = 40 So CP = 60 Hence profit % on CP=40/60× 100 = 66(2/3)%
Which of the following is NOT a feature of recombinant DNA technology?
Which of the following is NOT a factor affecting Hardy-Weinberg equilibrium?
The process of mineralization releases:
Adipose tissue is an example of which type of tissue?
The principle hormone for Elongation of cells in plants is:
Which disease is known as the 'silent killer' because it often has no symptoms but can cause heart attack or stroke?
Urine is produced in ______.
Which is the second-largest animal phylum?
Which enzyme is responsible for removing RNA primers during DNA replication?
What is the primary function of RNA?