Question
Pipes A and B can fill the tank in 16 and 20 hours
respectively. Pipe C empties it in ‘x’ hours. If all are opened together, the tank gets filled in 8 hours. Find ‘x’.Solution
Let the capacity of the tank = 80 liters (LCM of 16, 20, and 8)
Amount of water filled by pipe A in one hour = 80 ÷ 16 = 5 liters
Amount of water filled by pipe B in one hour = 80 ÷ 20 = 4 liters
Amount of water filled by pipes A, B and C together in one hour = 80 ÷ 8 = 10 liters
Amount of water taken by pipe C alone in one hour = 5 + 4 – 10 = 1 liter
Time taken by pipe C alone to empty the tank = 80 ÷ 1 = 80 hours
What is the maximum mission range achieved by the Rudrastra hybrid UAV during trials in Pokharan?Â
What change has the Insurance Regulatory and Development Authority of India (IRDAI) made regarding the arbitration clause in general insurance?
Who curated the exhibitions 'Imag(in)ing the Immediate' and 'The Afghan Journal' at Rabhindra Bhavan?
Global Innovation Policy Center of the U.S. Chamber of Commerce has come up with International IP Index 2022. Which of the following country is not in t...
What is the trainer development target at the block level under the Adi Karmyogi programme?
The IRDAI introduced new guidelines for which aspect of travel insurance in early 2025?
To enable online digital darshan of 12 Jyotirlingas and 4 Dhams from any location for the general public the Ministry of Culture has launched a web port...
In test match cricket, how many minimum overs can a team play in a day?
What is the projected GDP growth rate for India for FY25 as per Morgan Stanley?
Where is the headquarters of Moody’s Investors Service?