Question
In a company of 6000 employees in 2022, 70% were engineers
and the rest were managers. In 2023, if the number of engineers increased by 20% and the number of managers decreased by 10%, find the percentage change in total employees.Solution
ATQ,
Number of engineers in 2022 = 6000 × 0.70 = 4200
Number of managers in 2022 = 6000 − 4200 = 1800
Number of engineers in 2023 = 4200 × 1.20 = 5040
Number of managers in 2023 = 1800 × 0.90 = 1620
Total employees in 2023 = 5040 + 1620 = 6660
Percentage change = ((6660 − 6000)/6000) × 100 = 11%
Propagation of datepalm is by -
The respiratory quotient of succulent plants is ____
TSS of jelly should be more then
In cucurbits for changing the sex forms growth regulations are sprayed at -
Which bahar of pomegranate is most suitable under Rajasthan conditions?
Training system which is conducive to areas with high altitude and snowfall?
Browning in cauliflower is due to deficiency of
“King of Temperate Fruits” is called _________
Which plant hormone is primarily responsible for apical dominance, stimulating cell elongation and growth, particularly in stems and young leaves?
What is the potential consequence of over irrigation?