Question
If the price of the cooking gas is increased by 15%, by
how many percent should a family reduce its consumption so as not to exceed its budget on cooking gas?Solution
Let the original consumption be 100 units.
Price goes up by 15%, so new price per unit becomes 115% of the original.
To keep the total cost the same = 100/115 × 100 = 86.96 units
So, new consumption = 86.96 units
Reduction = 100 - 86.96 = 13.04 units
Percentage reduction = 13.04%
A trader bought two laptops at a certain amount. He sold the first laptop at a 50% profit and the second laptop at a 10% loss. If the selling price of e...
By selling 8 pens for ₹80, a shopkeeper loses 20%. How many pens should he sell for ₹248 to earn a 24% profit?
The average number of notebooks distributed among five students is 5. If each student received 1 notebook more than the student before him, then find th...
A shopkeeper sells an article at a profit of 8(1/3) % of the selling price. Find the actual profit percentage.
The selling price of the book is 25% more than the selling price of the bag and the selling price of the bottle is 30% less than the selling price of th...
- An article having a cost price of Rs. 400 is marked 50% above its cost price. 'A' proposes to sell this article after two successive discounts of 10% and R...
Person 'P' purchased two watches at the same price. One of the watches was sold at a profit of 26%, while the other was sold at a...
Axe and Wye purchases the Bikes at same price and later on Zed purchase both the bikes at the same price of Rs. 72000. But the profit % of Axe was A% wh...
A shopkeeper bought article ‘A’ for Rs. ‘x’ and marked it 20% above its cost price and sold it for Rs. 1800. Marked price of article ‘B’ is ...
Rahul bought two articles for Rs. 9,000. He sold one of them at a profit of 30% while the other at a loss of 10%. If he earned an overall profit of 8% o...