Question
Three partners Karan, Arjun and Mukesh invest Rs 75,000,
Rs 90,000, Rs 1,05,000 respectively in a business. Karan receives 12.5% of the profit as Manager and Arjun receives 7.5% of the profit as Assistant Manager, after which the remaining profit is divided in proportion to the capital subscribed by each. Find the share of Mukesh when Karan receives Rs 9,375.Solution
Let the profit be Rs 100 The ratio of investment of Karan , Arjun & Mukesh = 75,000 : 90,000 : 1,05,000 = 5:6:7 As (12.5% + 7.5%) = 20% = 20 is distributed among Karan and Arjun for management and remaining 80% = 80 is distribution in all 3 as per profit. So share of Karan = 80 ×5/(5+6+7) + 12.5 = ( 80×5/18 )+ 12.5 = (200/9) + 12.5 = 312.5/9 units So 312.5/9 units = Rs. 9375 1 unit = Rs. 270 So Share of Mukesh =80 ×7/(5+6+7) = 280/9 units = 280/9× 270 = Rs. 8400
What was the value of RBI’s Financial Inclusion Index (FI-Index) for FY25?
With reference to Dr B.R Ambedkar, consider the following statements:
1.   He was the Chairman of the Drafting Committee.
2.   He ...
The term Virovore is sometimes mentioned in News. Which of the following correctly define the given term:
Recently, the team of researchers and the forest department have found a rare _____ in the Kanyakumari Wildlife Sanctuary (KKWLS)
How many Advance Pricing Agreements (APAs) did the Central Board of Direct Taxes (CBDT) sign in FY 2023-24?
Which type of rock is most likely to contain fossils?
What is the percent decadal growth rate in the rural population of Uttarakhand as per the census 2011?
Who was the official sponsor for the 37th National Games held in Goa?
Which state was declared India’s first fully literate state in 2025?
Who was the Chief Justice of India during the Emergency (1975-1977)?