Question
A container holds 300 litres of pure juice. 120 litres
of juice is removed and replaced with an equal amount of water. This operation is done two more times. What is the quantity of water in the container at the end?Solution
ATQ,
Quantity of juice in the resultant mixture = 300 × (1 – 120/300)³
= 300 × (1 – 0.4)³
= 300 × (0.6)³
= 300 × 0.216
= 64.8 litres
So, the quantity of water in the mixture = 300 – 64.8 = 235.2 litres
Under CGFMU, the amount in default over and above the initial 3% borne by the lending institution is covered to what extent?
Which of the following is true for provisions vs contingent liabilities?
 Which of the following investments are covered under the scope of Ind AS -40?
GST Council is an apex constitution body. It was constituted by virtue of Article ______ of the Constitution of India.
The policy of "anticipating no profits and providing for all possible losses" arises due to:
The cost which is not accumulated in a job order costing system is:
Which of the following best describes a "nominee director" in a company?
Which of the following is true?
A company purchases machinery for ₹10 lakhs and incurs ₹1 lakh on its installation. The accountant records the total ₹11 lakhs under the fixed ass...
IRR is a rate at which