Question
There are two containers having equal quantities of
mixtures of two chemical types A and B. The 1st container contains 45% of type A chemical whereas the 2nd container contains 55% of type B chemical. If the mixtures from both the containers are mixed together, then find the percent of the type A chemical in the resultant mixture.Solution
ATQ, Let the mixture in each container be 100 litres. Quantity of type A chemical in 1st container = 100 × 45% = 45 litres. Quantity of type B chemical in 2nd container = 100 × 55% = 55 litres. Quantity of type A chemical in 2nd container = 100 – 55 = 45 litres. Quantity of final mixture = 100 + 100 = 200 litres. Quantity of type A chemical in final mixture = 45 + 45 = 90 litres. Percent of Type A chemical in final mixture = 90/200 × 100 = 45%.
The Reserve Bank of India imposed a penalty of ₹1 crore on which bank for offering gifts in the form of paying first-year life insurance premiums?
Through which division did Canara Bank issue $300 million worth of 5-year bonds?
पटवों की हवेली स्थित है ?
The Mahi Bajaj Sagar Dam is located in which state ?
The Government of India launched the PRASAD (Pilgrimage Rejuvenation And Spiritual Augmentation Drive) scheme in the year ____ under the Ministry of Tou...
The first Chairman of Finance commission was
The Indian National Science Academy is headed by which Indian woman for the first time?
Which of the following has become European Capital of Culture for 2018?
Doha Development Agenda (DDA) is related to:
How much capital expenditure did India’s private sector achieve in FY 2024-25, as projected by a recent RBI study?