Question
Find the time taken by a pipe, which releases 134.4
m3 of water in a minute to fill an empty cylindrical tank of radius 16 m and height 14 m. [Take π = 3]Solution
Volume of tank = 3 Ă— 162 Ă— 14 = 10752 m3 Required time taken = 10752/134.4 = 80 minutes
A transformer works on which principle?
An ant can see objects all around it due to the presence of which type of eyes?
What is the escape velocity from the surface of the Earth?
Which part of a plant is responsible for photosynthesis? Â
Which physical quantity has unit “Joule/second”? Â
The density of water is maximum at which temperature?
The amount of light entering in eye is controlled by:
The work done by a centripetal force on an object moving in a circular path is:
The distance between the focus and the centre of curvature of a spherical mirror in terms of the radius of curvature R, is equal to:
Which one of the following is not a function of the liver?