ЁЯУв Too many exams? DonтАЩt know which one suits you best? Book Your Free Expert ЁЯСЙ call Now!


    Question

    The wheel of a car made 300 rotations. How much distance

    did the car travel if the diameter of the wheel is 28 inches? (1 inch = 2.54cm)
    A 527.50m Correct Answer Incorrect Answer
    B 470.56m Correct Answer Incorrect Answer
    C 670.56m Correct Answer Incorrect Answer
    D 432.63m Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Radius of the wheel = (diameter/2) = (28/2) =14 inches Distance covered by the wheel in 1 rotation =circumference of the wheel = 2╧А ├Ч radius of the wheel Distance traveled by a wheel in 300 rotations = 300├Ч 2├Ч 22/7 ├Ч14 =26400 inches = 26400├Ч2.54cm =67056cm =670.56 meter

    Practice Next
    More Circle Questions

    Relevant for Exams:

    ask-question