šŸ“¢ Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert šŸ‘‰ call Now!


    Question

    The speed of a boat in still water isĀ  10 km/h , and

    the speed of the stream isĀ  2 km/h . How much time (in hours) will it take to travelĀ  48 km downstream Ā and thenĀ  40 km upstream ?
    A 2 hrs Correct Answer Incorrect Answer
    B 7 hrs Correct Answer Incorrect Answer
    C 9 hrs Correct Answer Incorrect Answer
    D 3 hrs Correct Answer Incorrect Answer
    E None of these Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Downstream speed = 10 + 2 = 12 km/h Upstream speed = 10 āˆ’ 2 = 8 km/h Time downstream = 48 / 12 = 4 hours Time upstream = 40 / 8 = 5 hours Total time = 4 + 5 = 9 hours

    Practice Next
    ask-question