šŸ“¢ Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert šŸ‘‰ call Now!


    Question

    A boat covers 72 km downstream in 3 hours 36 minutes.

    The ratio of the speed of the boat in still water to the speed of the stream is 3:1. Find the speed of the boat while going upstream.
    A 12 km/h Correct Answer Incorrect Answer
    B 18 km/h Correct Answer Incorrect Answer
    C 10 km/h Correct Answer Incorrect Answer
    D 32 km/h Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    ATQ, Speed of boat in downstream = 72 Ć· 3.6 = 20 km/h
    Let speed of boat in still water and speed of stream be 3x km/h and x km/h
    Ratio of downstream to upstream = (3x + x)/(3x – x) = 4x/2x = 2:1
    Therefore, speed upstream = (20 Ɨ 1)/2 = 10 km/h

    Practice Next

    Relevant for Exams:

    ask-question