Question
A boat travels from point 'Y' to point 'Z' downstream
and then returns to point 'X', which is located midway between 'Z' and 'Y'. The entire trip takes 11 hours. The distance between points 'Y' and 'Z' is 150 km. If the boat's speed in still water is three times the speed of the stream, determine how long it will take the boat to travel 180 km upstream.Solution
Let stream speed = s Boat speed in still water = 3s Downstream speed = 4s, Upstream speed = 2s Time: 150/(4s) + 75/(2s) = 11 => 37.5/s + 37.5/s = 11 => 75/s = 11 => s = 75/11 Upstream speed = 2s = 150/11 Time for 180 km upstream = 180 / (150/11) = 66/5 = 13.2 hours
Central Sector Scheme of financing facility under Agriculture Infrastructure Fund aims at providing a medium/long term debt financing facility till 2025...
Watershed is a –
The essence of Engel's law is that as family incomes rises
Which of the following crop responds well to sulphur?
Which two states account for almost 50% of the total agritech start-ups opened in the past 5 years?
In ammonium sulphate nitrate fertilizer, the ratio of ammonical-N and nitrate-N is:
NIASM is located at
ICAR- Central Agroforestry Research Institute is located at
Phosphatase enzyme play a major role in ______ of organic phosphates in soil.
Which bacterium is responsible for denitrification in N2 cycle?