Question
A boat can travel 12 km upstream in 30 min. If the ratio
of the speed of the boat in still water to the speed of the stream is 5:1, how much time will the boat take to cover 15 km downstream?Solution
Speed ratio = 5x : 1x. Downstream = 6x; upstream = 4x. Upstream speed = 12 km / 0.5 hr = 24 kmph. 4x = 24, x = 6. Downstream speed = 6x = 36 kmph. Time taken for 15 km downstream = 15 km/36 kmph = 25 min.
Consider the following in regards to the land donation during Katyuri Rule in Uttarakhand:
1. Sankalp Bhoomi or Bishnupreet Bhoomi – To learned...
An optical fibre works on the principle/theory of?
World red-cross day is celebrated every year on -Â Â
___________ is the second-largest merchant-acquiring financial institution within the nation in 2021 by putting in over two lakh card-swipe machines thr...
Which country recently became the newest member of the European Union?
Which of the following is the largest natural lake in Himachal Pradesh?
The International Court of Justice is headquartered in:
The term ‘Sapta Sindhu’ (group of seven chief rivers) is mentioned in which Veda?Â
According to the Becket list, arrange in linear order the kings of Pawar Dynasty ascended the throne after Kanak Pal?
1) Shyama Pal
2) Pad...
Which of the following Export Control Regime has recently admitted India into their membership