Question
A boat takes 270 minutes to travel 90 km in upstream.
The same boat in the same stream takes 120 minutes to travel 50 km in downstream. Find the distance travelled by the boat while travelling in still water for 360 minutes.Solution
Distance travelled by the boat while travelling in upstream for 1 hour = 90 Ă— (60/270) = 20 km Distance travelled by the boat while travelling in downstream for 1 hour = 50 Ă— (60/120) = 25 km So, upstream and downstream speed of the boat are 20 km/h and 25 km/h, respectively So, speed of the boat in still water = (20 + 25) Ă· 2 = 22.5 km/h So, distance travelled by the boat travelling in still water for 360 minutes = 22.5 Ă— (360/60) = 135 km
Central Sector Scheme of financing facility under Agriculture Infrastructure Fund aims at providing a medium/long term debt financing facility till 2025...
Watershed is a –
The essence of Engel's law is that as family incomes rises
Which of the following crop responds well to sulphur?
Which two states account for almost 50% of the total agritech start-ups opened in the past 5 years?
In ammonium sulphate nitrate fertilizer, the ratio of ammonical-N and nitrate-N is:
NIASM is located at
ICAR- Central Agroforestry Research Institute is located at
Phosphatase enzyme play a major role in ______ of organic phosphates in soil.
Which bacterium is responsible for denitrification in N2 cycle?