Question
A boat can cover 110 km in upstream in 11 hours and 140
km in downstream in 7 hours. Find the speed of the stream.Solution
Downstream speed = 140/7 = 20 km/hr Upstream speed = 110/11 = 10 km/hr Speed of stream = (20 β 10)/2 = 5 km/hr
The salary of an employee is increased by 6% every year. If the present salary is βΉ60,000 per month, what will be the salary after 2 years?
Meenu spent 10% of the salary on entertainment and 20% on makeup. She spent 20% of the remaining on the food and 50% of the remaining invested in mutual...
Rahul spends 80% of his salary and earns an allowance of 5% of his salary each month. His annual saving is Rs. 94500. Find his monthly allowance.
...- If the telephone bill is paid in advance, a 5% discount is given. A customer mistakenly received only 3% discount and had to pay Rs. 10 more. What is the b...
If 20% of a = b, then b% of 20 is the same as:
- In an election between 'X' and 'Y', 'X' secured 36% of the total votes and lost by 2,160 votes. Find the number of votes received by 'Y'.
A shopkeeper sells apples. He sells x% of the stock each day and x/5% of the remaining apples gets spoiled overnight, then he sells the remaining apples...
A boy lost his 25% of his money. After spending 30% of the remainder, he has Rs 1260 left. What money does he had initially?
The income of βAβ increases by 20% every year. If the present income of βAβ is Rs. 17280 and his expenditure 2 years ago from now was Rs. 10000,...
There are 100 students in a particular class. 55% students play rugby, 30 % play basketball and 15% play both the games. What is the number of students ...