Question
The ratio of the speed of the boat in upstream to that
of in downstream is 7:10, respectively. If the speed of the current is 12 km/h, then find the speed of the boat in still water.Solution
According to the question: Let the speed of the boat in still water = x km/h Speed of the boat downstream = (x+12) km/h Speed of the boat upstream = (x−12) km/h According to the question, (x−12):(x+12)=7:10 10(x−12)=7(x+12) 10x−120=7x+84 10x−7x=84+120 3x=204 x=68 km/h
After retirement, a Judge of a High Court can undertake practice in _________-
Contributions of a partner in an LLP are -
Section 5 of the Environment (Protection) Act, 1986 operates notwithstanding anything contained in:
Under Section 41 of the Code of Civil Procedure, 1908, the suit must be valued for:
A president’s rule can be proclaimed by?
Which of the following language is not mentioned in Eighth Schedule of the Constitution of India?
A agrees, in writing, to sell a horse to B for “Rs. 1,000 or Rs. 1,500”.
Prohibition of sale of liquor intoxicating drug to person under age or 21 years provided under:
SFIO under the Companies Act stands for_______________________
Every __________ shall be accompanied by a copy of the plaint or, if so permitted, by a concise statement.