Question
Speed of current is equal to 15% of speed of boat in
still water. If the boat takes 12 hours to cover 120 km in still water, then find the time taken by the boat to cover 17 km in upstream.Solution
Speed of the boat in still water = 120 Γ· 12 = 10 km/h Speed of current = 10 Γ 0.15 = 1.5 km/h Therefore, upstream speed of the boat = 10 β 1.5 = 8.5 km/hr Required time taken = 17 Γ· 8.5 = 2 hours
{(23.65 Γ 35.12) Γ· 6.97} + 179.86 = ? Γ 14.76
What approximate value should come in the place of question mark in the following questions?
25.02% of 460.02 + ?% of 300.02 = 295.21
What approximate value will come in place of the question mark (?) in the following question? (Note: You are not expected to calculate the exact value.)...
- What approximate value will come in place of the question mark (?) in the following question? (Note: You are not expected to calculate the exact value.)
(2520.33 Γ· 41.67) Γ (β168.88 + β80.78) - 10% of 1499.85 = ?
What approximate value will come in place of the question mark (?) in the following question? (Note: You are not expected to calculate the exact value.)...
26.23 × 31.82 + 44.8% of 1200 + ? = 1520
66.05 Γ 17.95 β 38.99 Γ 18.12 = (60 + ?) Γ 6
If cosec (2A + B) = (2/β3) and cosec (A + B) = β2, find the value of (4A - B) .