Question
A boat takes 7 hours to cover 294 km upstream and 9
hours to cover 486 km downstream. Find the time taken by the boat to cover 720 km upstream and 616 km downstream if speed of boat in still water is increased by 4 km/h and speed of stream is decreased by 2 km/h.Solution
Upstream speed = 294/7 = 42 km/h Downstream speed = 486/9 = 54 km/h Speed of boat in still water = (42 + 54)/2 = 48 km/h  Speed of stream = (54 – 42)/2 = 6 km/h Increased speed of boat in still water = 48 + 4 = 52 km/h Decreased speed of stream = 6 – 2 = 4 km/h Required time taken = 720/(52 – 4) + 616/(52 + 4) = 15 + 11 = 26 hours
Which of the following day-count convention is used to price bond market financial instruments in Indian bond market?
RBI’s Internal Ombudsman Scheme is applicable to:
Bonds with original maturities of one year or less are called:
A bond that pays compounded interest but the actual cash payment of the bond is deferred till maturity is known as:
Which of the following statements is/are correct regarding National Stock Exchange (NSE) in India?
1)Â Â Â Â Â NSE was established in 1992. <...
Participatory notes (PNs) are associated with which one of the following?
Which among the following option is a correct consideration for Buy Back of shares?
As per accounting standards, depreciable amount of a depreciable asset should be allocated on _______
What is c in FCCB (Type of bonds)
Which among the following will increase the net worth of an organisation?