Question
Ronit takes a total of 24 hours to travel 128 km downstream
and then the same 128 km distance upstream. Additionally, he takes 30 hours to cover 480 km downstream. What is the ratio of the distance he covers in 5 hours while moving downstream to the distance he covers in 6 hours while moving upstream?Solution
Downstream speed of Ronit = (480/30) = 16 km/hr
Let the upstream speed of Ronit be 'x' km/hr
ATQ,
(128/16) + (128/x) = 24
Or, 8 + (128/x) = 24
Or, (128/x) = 16
Or, 'x' = 8 km/hr
Distance covered by him in 5 hours in downstream = 5 X 16 = 80 km
Distance covered by him in 6 hours in upstream = 6 X 8 = 48 km
Therefore, required ratio = 80:48 = 5:3
16(17/23)Â + 11(15/46)Â - 15(17/25) =? - 19(13/23)
- What approximate value will come in place of the question mark (?) in the following question? (Note: You are not expected to calculate the exact value.)
20.02% of (95.96 × 104.01 – 56.02 × 64.04) – ? = 12.02 × 39.96 + 103.03Â
What approximate value will come in place of the question mark (?) in the following question? (Note: You are not expected to calculate the exact value.)...
11.89 × 2.10 × 4.98 × 4.03 ÷ 7.98 of 15.03 = ?
A bag contains red, green, and blue balls, with a total of 16 balls. The probability of drawing two blue balls in one draw is 3/8. How many blue balls a...
What approximate value should come in the place of (?) in the following questions?
9.9 * [? – (4.9 * √576 ÷ 7.80)] = 950.05
(660.05) ÷ 120.04% of (55.022/2.24) = (? ÷ 10.02)
(?)2 + 4.113 = 24.92 – 32.03Â