Question
A boat goes downstream at 28 km/hr and upstream at 20
km/hr. If it takes 14 hours to travel (x + y) km upstream when the stream speed is doubled, then what is the average of x and y?Solution
ATQ,
Let, speed of boat in still water and stream speed be B km/hour and s km/hour, respectively.
So, (B + s) = 28 … (i)
Also, (B – s) = 20 … (ii)
Solving equation (i), and (ii), we get,
B = 24 km/hour
s = 4 km/hour
According to question,
(x + y)/(B – 2s) = 14
(x + y) = 14 × (24 – 2 × 4) = 14 × 16 = 224 km
Therefore, average value of x and y = (x + y)/2 = 224/2 = 112 km
Which Indian animal’s genome was sequenced at the chromosome level by ICAR in 2025?
What is the projected GDP growth rate for India in FY25 according to the National Council for Applied Economic Research (NCAER)?
What was the theme of the 9th India Mobile Congress (IMC) 2025 announced by Jyotiraditya Scindia?
Under which stage of India’s nuclear energy programme does the PFBR fall?
The tri-service all-women circumnavigation expedition ‘Samudra Pradakshina’ will cover approximately how many nautical miles?Â
How many main factors are considered in the District Flood Severity Index?Â
Under which scheme are 3 crore additional rural and urban houses being provided to boost 'Ease of Living' and dignity for crores of Indians?
Where were 103 punch-marked gold coins from the Vijayanagara era recently discovered?Â
CRISPR technology is used for:
Which Delhi official was appointed as Director on RBI's Central Board in July 2025?Â