📢 Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert 👉 call Now!


    Question

    An MSME has projected turnover of ₹300 crore. As per

    20% norm, margin is 5%. What is the Maximum Bank Finance under Turnover Method?
    A ₹45 crore Correct Answer Incorrect Answer
    B ₹48 crore Correct Answer Incorrect Answer
    C ₹48 crore Correct Answer Incorrect Answer
    D ₹54 crore Correct Answer Incorrect Answer
    E ₹60 crore Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    WC = 20% of 300 = 60 Borrower margin = 5% of 300 = 15 Bank finance = 60 – 15 = ₹45

    Practice Next
    ask-question