Question
The standard cost of labour for 1 unit is 2 hours at
₹50 per hour. Actual production is 100 units and actual labour cost is ₹11,000 for 200 hours. What is the labour rate variance?Solution
LRV = Actual hours × (Standard rate – Actual rate) = 200 × (50 – 11,000/200) = 200 × (50 – 55) = –₹1,000 = ₹1,000 Adverse
The circumference of the circle is 198 cm while the length of the rectangle is 12 cm more than the radius of the circle. Find the perimeter of the recta...
- The area of a rhombus is 1,600 cm², and the lengths of its diagonals are in the ratio 5:4. A circle is constructed with the smaller diagonal as the diamet...
In a circle, two chords AB & CD are produced at P which is outside the circle . If PA= 18 cm, AB= 12 cm , PC = 6 cm then find CD.
- AB is the diameter of a circle centered at O. A tangent drawn at point C intersects the extension of AB at point D. If ∠CAB = 38°, find the value of ∠...
A circular racing track has been developed in a field. If the difference between the outer circumference and the inner circumference of the racing track...
If the angle of a sector of a circle is 600 & its radius is 14 cm , find the length of arc of this sector?
The circumference of a circle equals the perimeter of a square of side 14. Find area of circle.
In a circle of radius 10 cm, a chord AB has length 10√3 cm. Find:
(i) the distance of the chord from the centre, and
(ii) the measure of...
In a triangle, PT is tangent and PAB is secant which cuts on a circle at points A & B. If PT= 12 cm, PA= 8 cm then find the legth of AB.
- The circumference of the circle is 88 cm while the length of the rectangle is 5 cm more than the radius of the circle. Find the perimeter of the rectangle ...