Question
A person walks at 5 km/h for some time and then
increases his speed to 8 km/h, covering a total distance of 39 km in 6 hours. For how much time did he walk at the faster speed?Solution
ATQ, Let time at 5 km/h be t hours Then time at 8 km/h = 6 − t hours Total distance: 5t + 8(6 − t) = 39 5t + 48 − 8t = 39 −3t = −9 ⇒ t = 3 hours So time at 8 km/h = 6 − 3 = 3 hours.
Under the Tarun category of the MUDRA scheme, what is the maximum loan limit?
 Identify the cash flow from operating activities from the following:
1. Payment of taxes
2. Dividend and Interest payments
MNO Ltd got its bond rated by a credit rating agency. The rating given to the bond was lsquo;AA-lsquo;. What does this rating indicate?
The capital asset pricing model (CAPM) suggest that, the cost of equity is a trade-off between :
In the Altman Z Score model , a company with a Z Score of 1.7 is classified in the financial distress zone . If a company’s Z Score increases from 1....
Calculate Gross profit ratio:
Which of the following organisations are involved in preparation of Social Progress Index (SPI)?
A Put Option is:
What is the limit of annual household income for a collateral free loanto be considered as a microfinance loan?
Which of the following committee oversees the credit/counterparty risk and country risk in a bank?