Question
A train takes 24 seconds to pass a pole and 34 seconds
to completely cross a tunnel that is 300 metres long. How much time will a motorbike, moving at 60 m/s in the same direction, take to pass the train?Solution
ATQ,
Let the length of the train = ‘L’ metres Distance covered by the train in 24 seconds = ‘L’ metres Distance covered by the train in 34 seconds = (L + 300) metres So, distance covered by the train in (34 – 24) seconds = L + 300 – L = 300 metres So, speed of the train = (300 / 10) = 30 m/s So, length of the train = 30 × 24 = 720 metres Relative speed of the motorbike with respect to the train = 60 − 30 = 30 m/s So, time taken by the motorbike to cross the train = (720 / 30) = 24 seconds
What was highlighted as India’s current clean energy capacity within its 500 GW power grid during the India–Canada Ministerial Dialogue?Â
- What is the title of the book released by MeitY promoting circular economy innovation?
- How many crore MUDRA loans have been disbursed in 10 years since launch?
Sarwagya Singh Kushwaha achieved what FIDE rating to become the world’s youngest rated chess player?Â
Which countries signed a defence pact allowing joint military drills?
What does 'UNDP' stand for?
Which initiative by the government aims to promote chemical-free farming practices in India?
What is the primary focus of the "Baltic Sentry" mission launched by NATO?
Who won India’s first gold at the 2025 ISSF Junior World Cup in Germany?
Which state has become the first state to adopt a water budget in a bid to come up with a solution to water scarcity in certain regions there?