Question
A train started from station P and preceded towards
station Q at a speed of 98 km/h. 30 minutes later, another train started from station Q and preceded towards station P at 100 km/h. If the distance between the two stations is 643 km, at what distance from station P will the trains meet?Solution
Let the train will meet ‘t’ hours after the train from station Q started Distance travelled by train started from station P = 98 x 30/60 km Distance travelled by train started from station Q = (98 + 100) x t km Total distance between station P and Q = 643 km Now, 98 x (30/60) + (98 + 100) x t = 643 ⇒ 49 + 198t = 643 ⇒ 198t = 643 – 49 = 594 ⇒ t = 594/198 = 3 hours Distance travelled by train starting from station P at all meeting point = 49 + 98 x 3 = 343 km
Quia Timet means________________
Which Chapter of the Indian Evidence Act, 1872 discusses exclusively about Witnesses?
What is the correct sequence for the replacement of resolution professional by committee of creditors?
a.   The committee of creditors shall ...
Which of the following is considered a "public utility service" under Chapter VIA of the Legal Service Authorities Act?
- Which section of the Securitisation and Reconstruction of Financial Assets and Enforcement of Security Interest Act, 2002 deals with the enforcement of sec...
When a partner exercises his authority in an emergency and protects the firm from loss then such act _____.
According to Section 21of the Code of Civil Procedure, 1908 objections as place of suing shall not be allowed by any ______ unless such objection was t...
As per Section 10, if it is doubtful of which one of several offences a person is guilty, how is punishment determined?Â
An agreement enforceable at law is a_______________________
Opinion of experts is relevant as per which section of the Indian Evidence Act, 1872?