Question
The ratio of the speeds of the train and the man is 4:1.
The length of the train is 650 m and crosses a pole in 1 min 5 seconds. In how much time will the man cross the 210 m long platform?Solution
Let the speed of the train = 4x m/s and speed of the man = x m/s Length of the train = 650m Time taken to cross a pole = 1 min 5 sec = 65 seconds S = D/T => 4x = 650/65 => x = 10/4 = 5/2 Speed of the man = 5/2 m/s Man can cross the 210 m platform in = (210 x 2)/5 = 84 seconds = 1 minutes 24 seconds
Which of the following personality type is considered to be goal-oriented?
The nature of Human resources are-
Which of the following theory of personality and organisation explains a persons’ development along a continuous break of an immaturity situation to ...
Self-Determination Theory is a theory of motivation and personality that addresses three universal, innate and psychological needs which are
I...
What does 'extraversion' as a personality type indicate?
Which of the following best describes a trait that is a pervasive characteristic of an individual and becomes the individual’s identity?
Which of the following will not be one of the determinants of personality of an individual?
If Jignesh has a Machiavellian personality, which of the following is true about him?
What is the maximum fee that an Investment Adviser (IA) is permitted to charge on assets held under a pre-existing distribution arrangement, when provid...
The Five-Factor Model of personality describes the core personality traits by the acronym ‘OCEAN’. Which personality trait does A stand for?
...