Question
‘E’ alone completes a task in 28 days. ‘F’ is
10% less efficient than ‘E’. They worked together for 7 days and then ‘E’ stopped. What percentage of the task was completed by ‘F’?Solution
ATQ,
Given: E completes work in 28 days → E's rate = 10 units/day  F is 10% less efficient → F's rate = 9 units/day  Total work = 280 units  Work done in 7 days by E and F: (10 + 9) × 7 = 133 units  Remaining work = 280 - 133 = 147 units F works alone after that: Time = 147 ÷ 9 = 16.33 days  F alone did 147 units out of 280  Hence, F alone did (147/280) × 100 = 52.5% of the work
Who was the Chairman of the committee constituted for the ‘Tax Reforms’ in 1991?
Which state has topped among the list of large states as per the State Energy & Climate Index-Round 1 on 11th April 2022?
Which is the natural habitat of the Asiatic Lion in India?
Which of the following rivers is the river precompiled?
Which Nagar Panchayats in Uttarakhand have nominated Panchayats instead of elected ones?
80-C Income Tax deductions available under which central govt schemes?
Mrs Funnybones is a book written by whom?
Which organization in India is responsible for releasing the official estimates of the Gross Domestic Product (GDP)?Â
The force of the Earth’s gravity on every kilogram is about:
When the Planning Commission was dissolved in 2015, what was the new body created in its place?