Question
If Arjun can complete his work in 28 days by working 4
hours a day, how many hours a day should he work to finish the same work in 16 days?Solution
ATQ,
Let the efficiency of Arjun be 'x' units per hour
Therefore, total work = 4 × 28 × x = 112x units
Let the time he should work to complete the work in 16 days be 'y' hours a day.
ATQ;
112x = 16 × y × x
Or, y = 7
Therefore, he should work for 7 hours a day.
Alternate solution:
Required time = (4 × 28) ÷ 16 = 7 hours
What was India's total foreign exchange (forex) reserves as of January 17, 2025
- Who won the 2025 Malaysian Grand Prix, one of the biggest Formula 1 races of the season?
Which ballistic missile, tested by India, has a range of 3,500 km and was launched from INS Arighaat?
What is the interest rate set by the RBI for the Government of India Floating Rate Bonds (GOI FRB) 2035 for the period January 25, 2025, to January 24, ...
How many terms has Vladimir Putin served as President of Russia prior to the critical juncture mentioned?
Italy became the first country to receive UNESCO recognition for its:Â
Under the Japan-led Joint Crediting Mechanism (JCM), how many partner nations, including India, are participating?Â
Why was India re-elected to the UN Peacebuilding Commission (PBC) for the term 2025-2026?
What is the name of the hydropower project jointly undertaken by Assam and Meghalaya?Â
What is the displacement of the Indian Coast Guard ship ICGS Akshar, recently commissioned at Karaikal?Â