Question
'A' and 'B' can complete a piece of work in 10 days, 'B'
and 'C' can complete the work in 16 days, and 'A' and 'C' can complete the work in 20 days. Find the time taken by 'B' to complete 50% of the work. (Answer should be rounded off to the nearest integer)Solution
ATQ, Let the total work be 80 units (LCM of 10, 16, and 20). Combined efficiency of 'A' and 'B' =(80/10) = 8 units/day Combined efficiency of 'B' and 'C' = (80/16) =5 units/day Combined efficiency of 'A' and 'C' =(80/20) = 4 units/day So, combined efficiency of 'A', 'B', and 'C' = [(8+5+4)/2] = 8.5 units/day And, efficiency of 'B' = 8.5 - 4 = 4.5 units/day Therefore, required time ={(0.5Ă—80)/4.5} = 9 days
Shagun gift is an insurance policy. It has been launched by_________.
The 'Insured's Declaration' form is used to:
A contract, such as an insurance contract, requiring that certain acts be performed if recovery is to be made is known as?
Specific questionnaires in insurance proposal forms are common for:Â
What is the purpose of a "loss adjuster"?
In Insurance policies we always find a date which is “Date of Maturity”. What does it mean?
Insurance penetration measures:
Which of the following is not the characteristics of price positioning?
A single insurance policy that combines several coverage previously sold separately is termed as?
Mortality Charge is the amount charged _____________ by the insurer