Question
‘A’ can do a piece of work in 15 days. ‘B’ can
do 60% of the same work in 20 days. If they work together for the entire time and get paid Rs.1450, then find the share of ‘A’.Solution
Let the total work be 60 units. (LCM of 15 and 20) Efficiency of A = 60/15 = 4 units/day Efficiency of B = (60/20) × (60/100) = 9/5 units/day Ratio of the efficiency of A : B = 4 : 9/5 = 20:9 Share of A = (20/29) × 1450 = Rs.1000
Under the Legal Services Authority Act, which of the following categories of individuals are entitled to legal services?
Consider the following statements regarding the recording of First Information Report (FIR) under Section 173 of the Bharatiya Nagarik Suraksha Sanhita,...
Which section of the PMLA provides for the attachment of property involved in money laundering?
No discussion shall take place in the Parliament with respect to the conduct of a Judge of
The burden of proof as to any particular fact lies on that person
If the offence be punishable with imprisonment as well as fine, in case of default of payment of fine, the Court may direct imprisonment for a term whic...
Which one of the following is not a welfare provision under Factories act, 1948?
As per the provisions of the Companies Act every foreign company shall, within __________ of establishment of its place of business in India deliver to ...
As per the explanation to Section 178 BNS, which of the following is NOT covered under the definition of “counterfeiting coin”?
What was the purpose of establishing the Land Acquisition Rehabilitation and Resettlement Authority under the Right to Fair Compensation and Transparenc...