Question
‘A’ can do a piece of work in 8 days. ‘B’ can do
40% of the same work in 16 days. If they work together for the entire time and get paid Rs.1500, then find the share of ‘A’.Solution
Let the total work be 16 units. (LCM of 8 and 16) Efficiency of A = 16/8 = 2 units/day Efficiency of B = (16/16) × (40/100) = 2/5 units/day Ratio of the efficiency of A : B = 2 : 2/5 = 10:2 Share of A = (10/12) × 1500 = Rs.1250
India and China to disengage on Gogra-Hot Springs area.
The government is preparing to come across with a cross-border insolvency resolution framework based on the UNCITRAL model law and is proposed to be m...
The modes for verification of accounts are to be presume by the Government, which leads to the question of who will be disregarded and who will be allo...
In an examination, it is more important to answer accurately than a quick finish .
Select the most appropriate option that can substitute the bold segment in the given sentence. If there is no need to substitute it, select ‘No substi...
In the complaint, the company manager said clues available at a crime scene pointed towards Sonia’s involvement in the murder.
Select the most appropriate option that can substitute the bold segment in the given sentence. If there is no need to substitute it, select ‘No subst...
Select the alternative that will improve the underlined part of the sentence in case there is no improvement select “No improvement”.
The ...
She was very excited about the trip, but she has to cancel it due to unforeseen circumstances.
His own descriptions were greatly influence in the Tamil authors that he read.