📢 Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert 👉 call Now!


    Question

    A truck travels from depot ‘D’ to warehouse ‘W’.

    If it moves at 80 km/h, it reaches 1 hour early. If it moves at 60 km/h, it reaches 1 hour late. What is the distance between depot ‘D’ and warehouse ‘W’?
    A 428 km Correct Answer Incorrect Answer
    B 435 km Correct Answer Incorrect Answer
    C 480 km Correct Answer Incorrect Answer
    D 472 km Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Let the distance between depot ‘D’ and warehouse ‘W’ be ‘d’ km Let the correct time to travel be ‘t’ hours According to the question, (d/60) = t + 1 And, (d/80) = t - 1 Or, (d/60) - (d/80) = 2 Or, (4d - 3d) ÷ 240 = 2 Or, d = 2 × 240 = 480 Therefore, distance between depot ‘D’ and warehouse ‘W’ is 480 km.

    Practice Next
    ask-question