ЁЯУв Too many exams? DonтАЩt know which one suits you best? Book Your Free Expert ЁЯСЙ call Now!


    Question

    A motorbike usually covers 180 metres in 9 seconds. How

    much distance (in km) can the motorbike cover in 1.5 hours if it travels at 90% of its normal speed?
    A 59.2 km Correct Answer Incorrect Answer
    B 97.2 km Correct Answer Incorrect Answer
    C 84.5 km Correct Answer Incorrect Answer
    D 45.5 km Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    ATQ,

    Normal speed of the motorbike = 180/9 = 20 m/s

    90% of normal speed of the motorbike = 20 ├Ч 0.9 = 18 m/s = 18 ├Ч 3.6 = 64.8 km/h

    So, distance travelled in 1.5 hours = 64.8 ├Ч 1.5 = 97.2 km

    Practice Next
    More Time and distance Questions
    ask-question