Question
A train crosses a man and a platform that is 480 meters
long in 12 seconds and 36 seconds, respectively. Given this information, calculate the speed of the train. Consider that when the train crosses a man, it only covers its own length, while when crossing the platform, it must cover both its length and the length of the platform. What will be the speed of the train in meters per second?Solution
Let the length of train = x meter Speed of the train = x/12 Again, when train crosses the platform Then, speed = (x+480)/36 x/12 = (x+480)/36 3x = x+480 x = 240 m speed of train = 240/12 = 20 m/s = 20×18/5 = 72 km/h
Which of the following is known as ripening hormone
Central Institute of Post Harvest Engineering and Technology (CIPHET) is located at.
What is the primary objective of the A-HELP program launched on 30 July 2024?
Which of following is a cash crop?
What is its approved MSP of Wheat for Rabi Marketing Season 2026-27?
How many Ramsar sites does India have as of dec. 2025?
Weeds which are monocot in nature belong to the family
What percentage of the unit cost is covered by the Pradhan Mantri Matsya Sampada Yojana (PMMSY) for general beneficiaries?
What is the expected additional income for each SHG under the Namo Drone Didi scheme?
Organic agriculture is an agricultural approach that advocates healthy products and avoid use of __________.