Question
Traveling 500 km, a driver covers the first 40% at 70
kmph, the next quarter at 60 kmph, and the remaining distance at 50 kmph. What is the average speed?Solution
ATQ, Time for the first segment at 70 kmph = (500 × 0.40) / 70 = 2.86 hours Time for the second segment at 60 kmph = (500 × 0.25) / 60 = 2.08 hours Distance for the third segment = 500 - (500 × 0.40) - (500 × 0.25) = 500 - 200 - 125 = 175 km Time for the third segment at 50 kmph = 175 / 50 = 3.5 hours Average speed = 500 / (2.86 + 2.08 + 3.5) ≈ 58.14 kmph
India's First Forest University to Come Up in which state?
Pradhan Mantri Garib Kalyan Ann Yojana (PMGKAY)aimed at providing each person who is covered under the National Food Security Act 2013 with an additiona...
Recently 65th Commonwealth Parliamentary Conference in which country?
Which organization is leading in drafting global standards for responsible and trustworthy AI as mentioned in the document?
Exercise Pitch Black 2022 scheduled to be held from 19 Aug 22 to 08 Sep 22 in which country?
Prime Minister Narendra Modi recently launched a mission to improve livestock breeds in India by introducing indigenous sex-sorted semen technology. Und...
Phase-I of the Ahmedabad Metro project that was recently flagged off by PM Narendra Modi comprises about _____km of the East-West corridor from Apparel ...
On which day is World Habitat Day observed annually, and what was its theme for 2024?
Under the PMGSY, the Ministry of Rural Development seeks to adopt innovative construction technologies. Which of the following materials has been specif...
The Productivity Linked Reward (PLR) Scheme has been modified by the Union Cabinet to benefit employees of Major Port Authorities and Dock Labour Boards...