Question
A was travelling from point X to point Y. He increased
his speed by 14 km/h after every hour. He reached his destination in 18 hours. If his initial speed was 20 km/h, then what was his average speed in the whole journey?Solution
Total distance travelled by A = (18/2) × {2 × 20 + (18 – 1) × 14} = 14 × (40 + 238) = 2502 km Required average speed = 2502/18 = 139 km/h
After retirement, a Judge of a High Court can undertake practice in _________-
Contributions of a partner in an LLP are -
Section 5 of the Environment (Protection) Act, 1986 operates notwithstanding anything contained in:
Under Section 41 of the Code of Civil Procedure, 1908, the suit must be valued for:
A president’s rule can be proclaimed by?
Which of the following language is not mentioned in Eighth Schedule of the Constitution of India?
A agrees, in writing, to sell a horse to B for “Rs. 1,000 or Rs. 1,500”.
Prohibition of sale of liquor intoxicating drug to person under age or 21 years provided under:
SFIO under the Companies Act stands for_______________________
Every __________ shall be accompanied by a copy of the plaint or, if so permitted, by a concise statement.