Question
A is cycling at an average speed of 48 km/hr such that
he can reach a certain point at 12 noon. If he cycles at 80 km/hr, then he will reach the destination at 10 a.m. At what speed he should cycle to reach the destination at 11 a.m.Solution
Let the distance to be travelled be βxβ km Time taken when speed is 48 km/hr = (x/48) hours Time taken when speed is 80 km/hr = (x/80) hours According to the question, (x/48) β (x/80) = 2 Or, 5x β 3x = 2 Γ 240 Or, x = 240 km Time taken to travel 240 km with speed of 48 km/hr = 240/48 = 5 hours Therefore, he started at 12 β 5 = 7 a.m. Therefore, required speed to reach the destination at 11 a.m. or 4 hours = 240/4 = 60 km/hr
Which of the following instruments is used to measure humidity?
Which one among the following statements is correct?Β
Which of the following indicator produces a pink colour in an alkaline solution?
A person standing on a trolley moving in a straight line throws a stone vertically upward, relative to himself, while facing in the direction of motion....
A black body at temperature 500 K emits radiation. If its temperature is doubled, by what factor does its emitted power increase?
In a concave mirror which of the following pair of position of object β position of image is correct?
I. At C - At C
II. At F β At Infinity
Which one among the following statements is not true for Mammals?
On the basis of which phenomenon does a Jet Engine work?
The instrument used to measure the speed of the wind is β
Division of Agricultural Meteorology at Pune was established in: