Question
The average speed of a bus is half the speed of a train.
The train covers 5200 km in 13 hours. How much distance will the bus cover in 36 minutes?Solution
. Distance covered by train = 5200 km, Time= 13 hrs. Speed of a train = `5200/13` = 400 km/hr. Average speed of a bus = `1/2` × 400 = 200 km/hr. Time= 36 minutes = `36/60` = `3/5` hrs. Distance covered by bus = Speed × Time = 200 × `3/5` = 120 km.
Agricultural and Processed Food Products Export Development Authority (APEDA) has its headquarter at
What is the term for the practice of growing grass or legumes in rotation with grain or tilled crops as a soil conservation measure?
In a normally distributed population, number of observation faling within the range Mean ± S.D. is approximately __________%
Where is the ICAR-Central Institute for Arid Horticulture located?
Which parameter describes the soluble salts content in irrigation water and is measured in ds/m?
The toxin produced by Bacillus thuringiensis interferes with which part of an insect's larvae?
How much is the temperature in HTST method of pasteurisation?
According to Prof. Mildred Hurton, the first training group of human race is:
Blind hoeing is possible in:
What is the name of the class of pteridophytes to which Dryopteris, Pteris, and Adiantum belong?