Question
Buses A and B are moving around a circular ground of
radius 210 m. If the speeds of the buses A and B are 10 m/sec and 15 m/sec respectively, then what is the difference between the time taken by bus A and B to complete 2 round of the ground?Solution
Circumference if the ground = 2πr = 2 × 22/7 × 210 = 1320 m So, distance = 1320 m Time taken by bus A to cover 2 rounds of a ground = (1320/10) × 2 = 264 Time taken by bus B to cover 2 rounds of a ground = (1320/15) × 2 = 176 Required difference = 264 – 176 = 88
In streamline flow through a horizontal pipe, at one point the cross-sectional area is 4 cm² and velocity is 8 m/s. If at another point the cross-secti...
The velocity of heat radiation in a vacuum is?
Where is the magnetic force of a bar magnet the strongest?
A convex mirror and a concave mirror face each other at a distance of 30 cm. A point object is placed midway. The final image formed by double reflectio...
In a closed organ pipe, the frequencies of vibration are in the ratio:
A spherical ball made of steel when dropped in mercury container will –
Compared to fresh Water, the freezing point of sea water is -
Which of the following is not a natural polymer?
What is the current flowing through a 24 Ω resistor connected to a 12 V battery?
Consider the following two statements
(A) Kirchhoff's junction law follows from the conservation of charge.
(B) Kirchhoff's loop law follo...