Question
A thief steal a car at 2:30 pm and drive at a speed of
80 km/hr. Police came to know about thief at 3:30 pm and start chasing him with the speed of 90 km/hr. After how much kilometre police will catch the thief?Solution
Police came to know that thief after 1 hours. So distance b/w thief and the police 80 km, now police start chasing him with a relative speed of (90-80) = 10 km/hr. Time taken by police = 80/10 = 8 hrs. Distance run by police = 90 × 8 = 720 km
According to the Arbitration and Conciliation Act, which of the following is a ground for challenging the validity of an arbitral award?
An internal aid that may be added to include something within a Section or to exclude something from it is known as ___________.
An act ultra vires to the Memorandum of Association:Â
If any loss is caused to the beneficial owner due to the negligence of the depository or the participant.Â
Within how many days from incorporation should a company have its first Board meeting?
Where a depository fails to conduct its business with its participants or any issuer or its agent or any person associated with the securities markets ...
What is the maximum number of directors a company can appoint without passing a special resolution?
Government Company is defined under:Â
The Corporate Social Responsibility Committee of the Board shall consist of _______________, out of which at least one director shall be an independent ...
What is the filing fee for LLP in case where the contribution of LLP exceed Rs Five lakh but does not exceeds Rs Ten lakh: