Question
A train covers a distance of 40 km at the speed of 30
km/h the next 50 km distance covers with a speed of 40 km/h and last 30 km with the speed of 40 km/h find the average speed of the train?Solution
Since the train covers different distance with different speeds. So, Average speed = Total Distance/Total Time Total distance = 40 + 50 + 30 = 120 km Time1 = 40/30, Time2 = 50/40 & Time3 = 30/40 Total Time = 40/30 + 50/40 + 30/40 Therefore, Average Speed = 120/(40/30 + 50/40 + 30/40) = 36 km/hr
Tungsten is used for the construction of filament in an electric bulb because of itsÂ
Two satellites are orbiting Earth at different altitudes. Satellite A is closer than Satellite B. Which of the following is correct regarding their spe...
The apparent weight of the body becomes zero in which of the following cases in the elevator?
The membrane surrounding the cell is called
One can distinguish a telescope from a microscope by observing –
Cathode rays when obstructed by metal cause emission of -
Which of these is not a function of the liver?
What is the main cause of emphysema? Â
Which property of iron metal is utilised in producing iron sheets required for making buckets?
Two billiard balls each of mass 0.02 kg moving in opposite directions with speed 5 m s−1 collide and rebound with the same speed. What is t...