Question
A man puts Rs. 3,000 in a scheme and gets a simple interest
of Rs. 540 in 2 years and 4 months. What is the rate of interest per annum?Solution
ATQ,
Let the rate of interest = ‘y%’ p.a.
2 years and 4 months = 2 × 12 + 4 = 28 months
We have,
[3000 × y × (28/12)] ÷ 100 = 540
⇒ 70y = 540
⇒ y = 540 ÷ 70 = 7.71
So, rate of interest = 7.71%
(23 × 8) – (13 × 5) + 67 =? x 6         Â
(190/38) × (55/5) + (306/18) = ?
24% of 400 × 16% of ? = 384
140% of 75 + 152 - 160 = ?
(2500 ÷ √625) × √(42.25) = ? ÷ 4
What will come in the place of question mark (?) in the given expression?Â
(240% of 175 ÷ √16) X 6 + 80% of 400 = ?3 + 179 + 42
Evaluate:
7.5 + 12 ÷ (4 × 1.5) − 2.4
?2 - (40% of 240) = 25 X 5
- What will come in the place of question mark (?) in the given expression?
32% of 74% of ? = 16% of 37% of 180