Question
The amount received on a certain sum of money at the rate
of interest of 18% per annum simple interest after 8 years is Rs. 12200. What was the principal (in Rs.)?Solution
(Principal * rate * time)/100 + Principal = 12200
=> (Principal * 18 * 8)/100 + Principal = 12200
=> 244 * Principal = 12200 * 100
=> Principal = 12200 * 100/244
=> Principal = 5000
A firm uses 70% debt financing at 10% interest. Its ROE rises despite flat operating profits. What explains this phenomenon?
The following data is provided for XYZ Ltd:
• Current Assets: ₹15,00,000
• Inventory: ₹5,00,000
• Current Liabilities: �...
ABC Ltd., a non- financial enterprise presents the following information for the year ended 31st March 2025:
• Proceeds from issue of equity sh...
The ratio that measures the percentage of profit earned on sales before interest and tax is:
Debt Service Coverage Ratio is calculated as:
A large NBFC reported an increase in operating profit over the last year. However, its cash flow from operations was negative due to a sharp rise in rec...
If MOS = 50000 units and BE units are 35000, then what are the Budgeted Sales units?
A company has sales ₹50,00,000 and gross profit margin 40% (on sales). Cost of goods sold (COGS) is:
Dividend Payout Ratio is calculated as:
A company has the following details:
• Net Profit: ₹12 lakh
• Equity: ₹60 lakh
• Debt: ₹40 lakh
• Interest: �...