Identify the logic of the below given series and given answer.
Series I :: 81, 89, 116, 241, (A), 1915
Series II :: (B), 204, 208, 420, 1684, 13476
The value of ‘A’ is what percentage of the value of ‘B?
Series I 81+2 3 = 81+8 = 89 89+3 3 = 89+27 = 116 116+5 3 = 116+125 = 241 241+7 3 = 241+343 = 584 (A) 584+11 3 = 584+1331 = 1915 So here A = 584 Series II 400x0.5+4 = 200+4 = 204 204x1+4 = 204+4 = 208 208x2+4 = 416+4 = 420 420x4+4 = 1680+4 = 1684 1684x8+4 = 13472+4 = 13476 So here B = 400 Percentage = (A/B)x100 = (584/400)x100 = 584/4 = 146%
41 28 ? 15 67 2
8 9 ? 57 164 945
...95 216 72 241 ? 270
105 107 111 114 ? 127
29 46 65 88 ? 148
7 7 14 42 ? 840
...127 470 254 ? 315 342
...The following expressions form a series followed by a (?). Find the odd one out first and then find that what will come in place of the question mark (?...
10 59 ? 1169 3503 7001
...Identify the logic of the below given series and given answer.
Series I :: 1840, 1719, (P), 1694, 1890, 1665, 1921
Series II :: 175...