Start learning 50% faster. Sign in now
For a: 19 × 1 + 6 = 25 25 × 2 - 5 = 45 45 × 3 + 4 = 139 139 × 4 - 3 = 553 553 × 5 + 2 = 2767 For b: 1560 ÷ 2 – 20 = 760 760 ÷ 2 – 20 = 360 360 ÷ 2 – 20 = 160 160 ÷ 2 – 20 = 60 60 ÷ 2 – 20 = 10 For c: 16 × 3 – 7 = 41 41 × 3 – 7 = 116 116 × 3 – 7 = 341 341 × 3 – 7 = 1016 1016 × 3 – 7 = 3041 For a: 19 × 1 + 6 = 25 25 × 2 - 5 = 45 45 × 3 + 4 = 139 139 × 4 - 3 = 553 553 × 5 + 2 = 2767 For b: 1560 ÷ 2 – 20 = 760 760 ÷ 2 – 20 = 360 360 ÷ 2 – 20 = 160 160 ÷ 2 – 20 = 60 60 ÷ 2 – 20 = 10 For c: 16 × 3 – 7 = 41 41 × 3 – 7 = 116 116 × 3 – 7 = 341 341 × 3 – 7 = 1016 1016 × 3 – 7 = 3041 a > b < c For a: 19 × 1 + 6 = 25 25 × 2 - 5 = 45 45 × 3 + 4 = 139 139 × 4 - 3 = 553 553 × 5 + 2 = 2767 For b: 1560 ÷ 2 – 20 = 760 760 ÷ 2 – 20 = 360 360 ÷ 2 – 20 = 160 160 ÷ 2 – 20 = 60 60 ÷ 2 – 20 = 10 For c: 16 × 3 – 7 = 41 41 × 3 – 7 = 116 116 × 3 – 7 = 341 341 × 3 – 7 = 1016 1016 × 3 – 7 = 3041 a > b < c
The present age of A is 5/3 times to that of his marriage age. Present age of his brother is 1/3rd of his present age. If A was married 24 years ago the...
‘A’ is 8 years younger than ‘B’ and 7 years elder than ‘C’. If the present age of ‘B’ and ‘D’ is 40 years and 30 years, respectively...
The average of the current ages of Armaan, Biju, Chinky, and Danny is 31 years. Two years from now, the average age of Armaan and Biju will be 22 years....
My sister is 5 years elder to me. My father was 30 years of age when my brother was born while my mother was 28 years of age when I was born. If my bro...
The combined current ages of 'Pawan' and 'Bheem' add up to 36 years. 'Bheem's current age is half of what 'Ram's age will be 6 years from now. If 'Ram's...
The current age of 'Aman' is 87.5% greater than 'Bittu's' age. The ratio of Aman's age 3 years hence from now to Bittu's age 6 years hence from now is 8...
Five years after a couple's marriage, a daughter was born. The average age of the family 3 years after the daughter was born is 24 years. Further 3 year...
12 years ago, A was 1/2 of B’s age. If the ratio of their present ages is 4:5, what will be the sum of their present ages?
Four years ago, the ages of A and B were in the ratio of 6:7. Twelve years from now, their ages will be in the ratio of 10:11. Calculate the average of ...