Question
A microwave oven was sold for Rs. 15,750 at a profit of
25%. If the microwave oven was instead sold at a loss of 9%, what would have been its selling price?Solution
ATQ, Let the cost price of the microwave oven = Rs. '100y' Then, selling price when sold at 25% profit = 100y × 1.25 = Rs. '125y' So, 125y = 15750 So, selling price when sold at a loss of 9% = 100y × 0.91 = Rs. '91y' Or, 91y = 15750 × (91/125) = Rs. 11,466 Alternate solution: Required selling price = 15750 × (91/125) = Rs. 11,466
In networking, what is the primary purpose of subnetting?
Which of the following collision resolution techniques involves storing all elements that hash to the same value in a linked list?
Which of the following statements accurately describes the function of a Gantt Chart in project management?
What is a "collision" in the context of hashing?
Which of the following best illustrates Encapsulation in Object-Oriented Programming?
Which of the following types of software testing ensures that previously working functionality is still operational after changes?
Which of the following best describes the function of the Control Unit (CU) in the CPU?
Which algorithm is used for computing Max-Flow in a network?
Which sorting algorithm has O(n log n) average case?
Which page replacement algorithm minimizes the number of page faults theoretically but is difficult to implement in practice?