Question
The price of sugar is increased by 40%. If the
expenditure is not allowed to increase, the ratio between the reduction in consumption and the original consumption is:Solution
Let the price of sugar was Rs. x per kg. After increase in price, new price per kg = x + (x × 40/100) = 7x/5 For Rs. 7x/5 we get 1 kg of sugar. For Re. 1 we get 5/7x kg of sugar. For Rs. x we get 5/7 kg of sugar. Decrease in consumption of sugar = 1 – 5/7 = 3/7 Required ratio = 7/27 : 1 = 7:27
Gita suggested that her daughter to open a savings bank account.
A spiritual aspiring has for imbibing the truth that God alone can occupy one’s heart.
The burden of fixed monthly charges and fuel cost adjustment will be born by state government
The smoke began to fill the room so quickly that we can barely seen .
The burden of fixed monthly charges and fuel cost adjustment will be born by state government.
In the following question, a sentence is given with a highlighted phrase, and it is followed by three options (I), (II), and (III) which can replace th...
It's a tempting offer, but I'm afraid I'm going to have to place a rain check on that one.
Identify the best way to improve the underlined part of the given sentence. If there is no improvement required, select 'no improvement'.
My g...
Artificial Intelligence is a tremendous power technology that promises to transform the very nature of work, inevitably leading to the automation of cer...
Reita Faria was the first Indian to (winning) the crown in the 1966.