Question
The price of sugar is increased by 35%. If the
expenditure is not allowed to increase, the ratio between the reduction in consumption and the original consumption is:Solution
Let the price of sugar was Rs. x per kg. After increase in price, new price per kg = x + (x × 35/100) = 27x/20 For Rs. 27x/20 we get 1 kg of sugar. For Re. 1 we get 20/27x kg of sugar. For Rs. x we get 20/27 kg of sugar. Decrease in consumption of sugar = 1 – 20/27 = 7/27 Required ratio = 7/27 : 1 = 7:27
An appeal shall not be entertained by National Commission if the appellant:
When a motor vehicle is transferred in the name of another person, certificate of insurance is:
Public Nuisance is punishable under which Law?
The Governor of the State may ………………………… entrust to State Government or to its officers functions in relation to any matter to which...
“Laws inconsistent with or in derogation of the fundamental rights” is which Article of the Constitution?
Section 118 of the Bharatiya Sakshya Adhiniyam, 2023 creates a rebuttable presumption regarding rape allegations. Which statement correctly describes th...
According to section 6 of the IRDA Act the Central Government may remove from office any member who_____________________
Electoral college consists of:;
What is the limitation for filing suit for recovery of money?
The main headquarters of Food Safety and Standards Authority of India (FSSAI) is located at?