Question
In an office with 35,000
employees, 44% work in the IT department, while the rest are in the HR department. In the HR department, there are 3,400 more women than men, and 40% of IT department employees are men. Quantity-I: Calculate 80% of the total number of women in the HR department. Quantity-II: Determine the total number of women in the IT department. In the question, two Quantities I and II are given. You have to solve both the Quantity to establish the correct relation between Quantity-I and Quantity-II and choose the correct option.Solution
ATQ, Number of employees in IT Department = 35000 Γ 0.44 = 15400 Number of employees in HR Department = 35000 β 15400 = 19600 Let the number of men in HR Department = βxβ Then, number of women in HR Department = (x + 3400) So, x + x + 4000 = 19600 Or, 2x + 3400 = 19600 So, x = (19600 β 3400) Γ· 2 = 8100 So, number of men and women in HR Department is 8100 and 11500, respectively. Number of women in IT Department = 15400 Γ (1 β 0.4) = 9240 Quantity I: Quantity I = 11500 Γ 0.80 = 9200 Quantity II: Quantity II = 9240 So, Quantity I < Quantity II
Which of the following statements is true?
Which of the following statement is/are not true?
I. One person was born between C and the one who likes Mysore.
II. The one who likes Har...
Which of the following pair is the odd one out?
Which of the following statement is true?
If Daniel is related to ITC - Brown in the same way as Mathew is related to Airtel - Purple . Following the same pattern, find out James is related to w...
Who among the following person celebrates on Friday?
Which of the following statements is/are incorrect?
I. Row number 1 is vacant.
II. Anuj is in a prime numbered row.
III. Diya is se...
Box C is placed from which of the following place?
Seven persons J, K, L, M, N, O and P attend seminar on seven different days of a week starting from Monday. P attends seminar on Friday. L attends semin...
Sum of pens with the DR and LABOUR is ___.